Witam!

WITAM!!:
Mam na imię Jurek i jedno z moich zainteresowań to Twierdza Przemyśl.
Na tym blogu chciałbym się podzielić się moimi wiadomościami o twierdzy.
Oto oddaje w Twoje ręce kompletne (tak przynajmniej mi się wydaje) źródło wiedzy o Twierdzy.
Mam nadzieję że Znajdziesz tu coś co może być przydatne.
Przy okazji zapraszam na jeden z kilku moich blogów.
A poniżej zamieszczam pierwsze zdjęcie z mojej kolekcji, a jest nim brama fortu I Salis Soglio
którego wschodnia część znajduje się już po stronie Ukraińskiej.

Udziela się zgody na kopiowanie treści zamieszczonych na tej stronie pod warunkiem podania źródła, tj. linku to tej strony.

wtorek, 16 sierpnia 2011

Fort XIII San Rideau

Fort pancerny klasy "Einheitsfort" projektu Moritza von Brunnera należący do zewnętrznego pierścienia fortecznego Twierdzy Przemyśl, oznaczony numerem XIII. Łatwo dostępny, położony na terenie miejscowości Bolestraszyce ok. 6 km od Przemyśla

Arboretum Bolestraszyce

W Arboretum w Bolestraszycach zgromadzono kilka tysięcy gatunków, odmian, form roślin w kolekcjach m.in. dendrologicznej, pomologicznej, roślin wodnych, bagiennych; rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych we florze polskiej; roślin z rodziny wrzosowatych oraz szklarniowych, użytkowych i biblijnych.

Fort XII Werner

Jednowałowy fort artyleryjski Twierdzy Przemyśl, o konstrukcji betonowo-murowano-ziemnej, znajdujący się obok miejscowości Żurawica.

Fort XI Duńkowiczki

Dwuwałowy opancerzony fort artyleryjski Twierdzy Przemyśl, o konstrukcji betonowo-murowano-ziemnej, znajdujący się obok miejscowości Duńkowiczki.

Fort X Orzechowce

Dwuwałowy opancerzony fort artyleryjski Twierdzy Przemyśl, o konstrukcji betonowo-murowano-ziemnej, znajdujący się obok miejscowości Orzechowce.

Twierdza Przemyśl część północna, dla wszystkich którzy posiadają rower i mają dzień wolnego.

Piszę ten artykuł, ponieważ chcę zachęcić miłośników dwóch kółek na Forteczną trasę rowerową. Przyjeżdżając do Przemyśla warto zaopatrzyć się w mapkę “Forteczna Trasa Rowerowa” dostępna w każdej księgarni i we większości kioskach w mieście.

Fort IX Brunner

Dwuwałowy ześrodkowany pancerny fort główny Twierdzy Przemyśl, o konstrukcji betonowo-ziemnej, znajdujący się obok miejscowości Ujkowice.

Fort VIII Łętownia

Jednowałowy fort artyleryjski Twierdzy Przemyśl, o konstrukcji betonowo-murowano-ziemnej, znajdujący się obok miejscowości Łętownia.

Fort VII Prałkowce

Jednowałowy fort artyleryjski Twierdzy Przemyśl, o konstrukcji betonowo-murowano-ziemnej, znajdujący się obok miejscowości Prałkowce.

Park Zamkowy Przemyśl

Przemyski Park Zamkowy jest obowiązkowym punktem każdego turysty odwiedzającego Przemyśl, oprócz samego Zamku Kazimierzowskiego mamy wiele stromych alejek i zaułków w których można spokojnie odpocząć mimo bezpośredniego sąsiedztwa z centrum miasta. Przez Park Zamkowy przechodzi alternatywna trasa piesza na Zniesienie i Kopiec Tatarski. W Parku znajduje się góra Trzech Krzyży i fort Trzy Krzyże który zaczyna się pod samym szczytem tego wzniesienia a kończy się przy głównej wylotówce w kierunku Sanoka, tzw. Brama Sanocka. W Zamku Kazimierzowskim mieści się teatr amatorski Fredreum a baszta jest udostępniona do zwiedzania łącznie z wyjściem na szczyt baszty gdzie można podziwiać panoramę miasta.
Na terenie zamku znajdują się pozostałości rotundy która pamięta założycieli miasta.
Poniżej zamieszczam zdjęcia z Parku Zamkowego i jeden skan pocztówki przedwojennej ukazujący staw znajdujący się w parku do dziś.

Galeria: