Witam!

WITAM!!:
Mam na imię Jurek i jedno z moich zainteresowań to Twierdza Przemyśl.
Na tym blogu chciałbym się podzielić się moimi wiadomościami o twierdzy.
Oto oddaje w Twoje ręce kompletne (tak przynajmniej mi się wydaje) źródło wiedzy o Twierdzy.
Mam nadzieję że Znajdziesz tu coś co może być przydatne.
Przy okazji zapraszam na jeden z kilku moich blogów.
A poniżej zamieszczam pierwsze zdjęcie z mojej kolekcji, a jest nim brama fortu I Salis Soglio
którego wschodnia część znajduje się już po stronie Ukraińskiej.

Udziela się zgody na kopiowanie treści zamieszczonych na tej stronie pod warunkiem podania źródła, tj. linku to tej strony.

środa, 22 lutego 2012

Dlaczego warto zobaczyć twierdzę?

Oprócz faktu że przemyska forteca jest trzecia co do wielkości w Europie i persza w Polsce, niedopatrzeniem było by pominięcie historii i znaczenia Przemyśla dzisiaj, w czasach austriackich jak i przedrozbiorowych. Znaczenie obronne Przemyśla można dostrzec gołym okiem, od północy, zachodu i południa otoczone wzgórzami uniemożliwiały jakikolwiek skuteczny atak na miasto. Jedynie możliwy był atak od strony rzeki lub Bramy Przemyskiej. Logicznym jest że żadne wojsko nie odważyło by się poruszać po rzece będąc łatwym celem, a obrona wąskiego przesmyku płaskiego gruntu można było łatwo bronić zwłaszcza że na wschód od Przemyśla mamy dodatkowo rzekę Wiar.

Walory obronne miasta były znane już od czasów średniowiecza to tu krzyżowały się szlaki handlowe wiodące na wschód w kierunku Lwowa i dalej do Kijowa i Moskwy, na zachód do stolicy - Krakowa i dalej do Niemiec i Francji, no i na Południe przez Sanok do Koszyc, Budapesztu i Wiednia. Dzięki przepływu wielu towarów z praktycznie całej Europy i okolic przemyscy kupcy bogacili się praktycznie nie wyjeżdżając z miasta, dzięki temu można było szybko zdobyć finanse na wzniesienie murów miejskich które wzorem Krakowa zostały zburzone w czasach austriackich, lecz w przeciwieństwie do Krakowa nie stworzono plant, lecz pozyskany teren przeznaczono pod dalszą zabudowę. Dodatkowo na rozwój miasta i bogactwo mieszkańców miał wpływ fakt że Przemyśl był Wolnym Miastem Królewskim co jest po dziś dzień jest ukazywane choć by w herbie miasta wokół niedźwiadka rozciąga się napis w języku łacińskim: Libera Regia Civitas.