Witam!

WITAM!!:
Mam na imię Jurek i jedno z moich zainteresowań to Twierdza Przemyśl.
Na tym blogu chciałbym się podzielić się moimi wiadomościami o twierdzy.
Oto oddaje w Twoje ręce kompletne (tak przynajmniej mi się wydaje) źródło wiedzy o Twierdzy.
Mam nadzieję że Znajdziesz tu coś co może być przydatne.
Przy okazji zapraszam na jeden z kilku moich blogów.
A poniżej zamieszczam pierwsze zdjęcie z mojej kolekcji, a jest nim brama fortu I Salis Soglio
którego wschodnia część znajduje się już po stronie Ukraińskiej.

Udziela się zgody na kopiowanie treści zamieszczonych na tej stronie pod warunkiem podania źródła, tj. linku to tej strony.

środa, 22 lutego 2012

Dlaczego warto zobaczyć twierdzę?

Oprócz faktu że przemyska forteca jest trzecia co do wielkości w Europie i persza w Polsce, niedopatrzeniem było by pominięcie historii i znaczenia Przemyśla dzisiaj, w czasach austriackich jak i przedrozbiorowych. Znaczenie obronne Przemyśla można dostrzec gołym okiem, od północy, zachodu i południa otoczone wzgórzami uniemożliwiały jakikolwiek skuteczny atak na miasto. Jedynie możliwy był atak od strony rzeki lub Bramy Przemyskiej. Logicznym jest że żadne wojsko nie odważyło by się poruszać po rzece będąc łatwym celem, a obrona wąskiego przesmyku płaskiego gruntu można było łatwo bronić zwłaszcza że na wschód od Przemyśla mamy dodatkowo rzekę Wiar.

Walory obronne miasta były znane już od czasów średniowiecza to tu krzyżowały się szlaki handlowe wiodące na wschód w kierunku Lwowa i dalej do Kijowa i Moskwy, na zachód do stolicy - Krakowa i dalej do Niemiec i Francji, no i na Południe przez Sanok do Koszyc, Budapesztu i Wiednia. Dzięki przepływu wielu towarów z praktycznie całej Europy i okolic przemyscy kupcy bogacili się praktycznie nie wyjeżdżając z miasta, dzięki temu można było szybko zdobyć finanse na wzniesienie murów miejskich które wzorem Krakowa zostały zburzone w czasach austriackich, lecz w przeciwieństwie do Krakowa nie stworzono plant, lecz pozyskany teren przeznaczono pod dalszą zabudowę. Dodatkowo na rozwój miasta i bogactwo mieszkańców miał wpływ fakt że Przemyśl był Wolnym Miastem Królewskim co jest po dziś dzień jest ukazywane choć by w herbie miasta wokół niedźwiadka rozciąga się napis w języku łacińskim: Libera Regia Civitas.Czasy zaborów to okres szybkiego rozwoju miasta, kiedy do zaledwie ponad 10 tyś. Przemyśla przybyło ok. 100 tyś. żołnierzy z których część osiedliła się w Przemyślu lub okolicach a część ich rodzin mieszka tu do dziś. Czasy austriackie ubarwiły jeszcze bardziej mozaikę narodowościową Przemyśla, która w przeciwieństwie Lwowa przetrwała do dziś.

Obecnie miasto jest nadal ważnym węzłem komunikacyjnym na Ukrainę. Dzięki obecności pieszego przejścia granicznego w Medyce wiele turystów wybiera to przejście jako możliwość dostania się na Ukrainę bez zbytecznego inwestowania w samolot lub drogi międzynarodowy pociąg.

Główną atrakcją Przemyśla jest oczywiście wspomniana wcześniej Twierdza. Zewnętrzny pierścień składa się aż z 15 fortów głównych których większość ocalała w mniejszym lub większym stopniu zniszczenia, obok fortów głównych istniały dziesiątki fortów pomocniczych, lecz większość z nich już nie istnieje lub zostały pochłonięte przez lasy lub zabudowania. Współcześnie zewnętrzny pierścień dzielimy na część północną i południową.

Północna ok. 30 kilometrowa składa się z 6 fortów głównych i co najmniej dwóch pobocznych znajdujących się przy trasie, wiedzie od Bolestraszyc przez Żurawicę, Duńkowiczki, Orzechowce, Ujkowice, przemyską Lipowicę do Kuńkowiec.

Zaś południowa część to aż 50 km i 8 fortów głównych, wiedzie od Siedlisk przez Jaksmanice, Łuczyce, Nehrybkę, Pikulice, Grochowce, przemyski Kruhel Wielki do Prałkowiec. Jeżeli wybieramy się na zwiedzanie twierdzy pieszo to spokojnie możemy zaplanować aż 3-4 dniową wyprawę.

Pierścień wewnętrzny Twierdzy prawie w całości na terenie miasta jest o wiele gorzej zachowany, lecz umocnienia w okolicy Zniesienia są w dość dobrym stanie i służą za doskonałe połączenie parku z obszarem rekreacyjnym i namacalną historią miasta.

Przemyśl jest doskonałym miejscem dla turystów jak i poszukiwaczy mocnych wrażeń, zróżnicowane ukształtowanie terenu na obszarze całej Twierdzy zadowoli najbardziej wybrednych kolaży, motocrossowców czy kierowców terenowych.

1 komentarz:

  1. Zapomnialem podać emaila: fotosing@wp.pl

    Mogę też nawiązać współpracę i zrobić Ci zakładkę u siebie

    OdpowiedzUsuń