Witam!

WITAM!!:
Mam na imię Jurek i jedno z moich zainteresowań to Twierdza Przemyśl.
Na tym blogu chciałbym się podzielić się moimi wiadomościami o twierdzy.
Oto oddaje w Twoje ręce kompletne (tak przynajmniej mi się wydaje) źródło wiedzy o Twierdzy.
Mam nadzieję że Znajdziesz tu coś co może być przydatne.
Przy okazji zapraszam na jeden z kilku moich blogów.
A poniżej zamieszczam pierwsze zdjęcie z mojej kolekcji, a jest nim brama fortu I Salis Soglio
którego wschodnia część znajduje się już po stronie Ukraińskiej.

Udziela się zgody na kopiowanie treści zamieszczonych na tej stronie pod warunkiem podania źródła, tj. linku to tej strony.

wtorek, 16 sierpnia 2011

Fort XIII San Rideau

Fort pancerny klasy "Einheitsfort" projektu Moritza von Brunnera należący do zewnętrznego pierścienia fortecznego Twierdzy Przemyśl, oznaczony numerem XIII. Łatwo dostępny, położony na terenie miejscowości Bolestraszyce ok. 6 km od Przemyśla

Historia:
Fort powstał w latach 1892-1896, w miejscu pierwotnie przewidzianym w 1876 pod budowę ziemno-drewnianej baterii 11 "Bolestraszyce", ostatecznie niezrealizowanej. Koszt budowy fortu wyniósł 5 milionów koron. Do czasu zmiany numeracji fortów (po 1903) fort oznaczano jako XIII 1/2 "San Rideau". Miał on kształt trapezu o podstawie 250 m i szerokości 90 m. Otaczała go sucha fosa o pełnym profilu broniona z dwóch przeciwstokowych kojców oraz kojca szyjowego przyległego do głównego budynku fortu. Czołowy odcinek fosy broniono dodatkowo z galerii strzeleckiej przeciwstoku z otworami strzelniczymi zabezpieczonymi płytami pancernymi (mur Carnota). Na przedpolu nad kojcami znajdowały się dwie obserwacyjne kopuły pancerne. Główny budynek i kojce przeciwstokowe były połączone za pomocą poterny i galerii przeciwstokowej.
W części szyjowej znajdował się główny budynek koszarowo-bojowy. Na jego stropodachu znajdowały się 3 haubice i 3 moździerze, a dodatkowo umieszczono tam również 3 wieże obserwacyjne. Na skrzydłach budynku znajdowały się tradytory strzeleckie z armatami. Przed stanowiskiem wież pancernych znajdował się wał piechoty ze schronem pogotowia na osi fortu. Na stropie schronu pogotowia znajdowała się betonowa galeria strzelecka osłonięta płytami pancernymi. Budynek koszarowo-bojowy mieścił izby mieszkalne dla załogi, magazyny amunicji, żywności, laboratoria, toalety i kuchnie. Ściany i stropy wykonano jako betonowy odlew z wyjątkiem ścian zewnętrznych znajdujących się po stronie dziedzińca fortu, które zbudowano z cegły. Całkowita powierzchnia pomieszczeń fortecznych wynosiła 2200 m2.
Podlegały mu dwa forty pomocnicze – XIIIa "Zabłocie" oraz XIIIb "Bolestraszyce". Głównym zadaniem fortu było osłanianie linii rzeki San od strony wschodniej oraz osłona dróg komunikacyjnych (linia kolejowa oraz szosa) łączących Przemyśl z Krakowem, a zasięg jego dział pozwalał na kontrolę nad brzegami Sanu od Hurka po Walawę.
Podczas II oblężenia twierdzy Przemyśl, fort został wysadzony 22 marca 1915, w dniu poddania twierdzy. Uległ kolejnym zniszczeniom podczas III oblężenia (30 maja 1915) i po kolejnych rozbiórkach w latach 1923-1925. Dalsze niszczenie fortu zostało powstrzymane dopiero w roku 1968, po uznaniu fortów Twierdzy Przemyśl za chroniony prawem zabytek architektury.
Źródło: Wikipedia
Galeria:
Jak dojechać, co warto zobaczyć?

Informacja dla kierowców i autokarów:
Jeżeli poruszamy się samochodem to z Przemyśla kierujemy się w stronę Wyszatyc i na Arboretum Bolestraszyce. Przejeżdżamy przez miejscowości Buszkowiczki i Buszkowice, aż dojeżdżamy do Bolestraszyc. Po chwili widzimy po lewej stronie Arboretum w Bolestraszycach do którego również warto zajrzeć. Około 300 metrów dalej mamy drogowskaz na fort XIII San Rideau. Skręcamy w lewo zgodnie z oznaczeniem a następnie w prawo w dróżkę idącą stromo do góry. Po chwili jesteśmy przy forcie. Autobusom zaleca się zaparkowanie na parkingu przy Arboretum a zwiedzający fort mogą dojść do obiektu pieszo (ok 300m).

Jeżeli poruszamy się rowerem polecam artykuł: Twierdza Przemyśl część północna, dla wszystkich którzy posiadają rower i mają dzień wolnego. 

Jeżeli poruszamy się autobusem to wsiadamy na ul. Sportowej w autobus PKS-u do Wyszatyc lub w jeden z busów spod L. Clerka również do Wyszatyc. Wysiadamy w Bolestraszycach na przystanku przy Arboretum. Idziemy w kierunku w którym pojechał autobus.

Fort jest o tyle ciekawy, że możemy wycieczkę do niego połączyć z Arboretum. Na forcie mamy w dość dobrym stanie zachowany wał Carnota. Jednak podczas zwiedzania należy zachować ostrożność ze względu na zapadliska pojawiające się co jakiś czas, a które nie są najczęściej należycie zabezpieczone.
Około 300 metrów dalej mamy drogowskaz na fort XIII San Rideau. Skręcamy w lewo zgodnie z oznaczeniem a następnie w prawo w dróżkę idącą stromo do góry. Po chwili jesteśmy przy forcie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz