Witam!

WITAM!!:
Mam na imię Jurek i jedno z moich zainteresowań to Twierdza Przemyśl.
Na tym blogu chciałbym się podzielić się moimi wiadomościami o twierdzy.
Oto oddaje w Twoje ręce kompletne (tak przynajmniej mi się wydaje) źródło wiedzy o Twierdzy.
Mam nadzieję że Znajdziesz tu coś co może być przydatne.
Przy okazji zapraszam na jeden z kilku moich blogów.
A poniżej zamieszczam pierwsze zdjęcie z mojej kolekcji, a jest nim brama fortu I Salis Soglio
którego wschodnia część znajduje się już po stronie Ukraińskiej.

Udziela się zgody na kopiowanie treści zamieszczonych na tej stronie pod warunkiem podania źródła, tj. linku to tej strony.

wtorek, 16 sierpnia 2011

Fort XI Duńkowiczki

Dwuwałowy opancerzony fort artyleryjski Twierdzy Przemyśl, o konstrukcji betonowo-murowano-ziemnej, znajdujący się obok miejscowości Duńkowiczki.


Historia:
Początkowo był to w latach 1854-1857 szaniec obozu warownego, w latach 1881-1887 zbudowany na nowo, przebudowany w latach 1900-1903. Został wysadzony w powietrze w 1915, po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl. Został częściowo rozebrany w latach 1920-1930, po 1945 adaptowany na pieczarkarnię.
Źródło: wikipedia
Galeria:
Jak dojechać, co warto zobaczyć?
Informacje dla kierowców i autokarów:
Jeżeli chcemy dojechać do fortu własnym transportem musimy z Przemyśla skierować się w stronę Rzeszowa. We wsi Duńkowiczki skręcamy w trzecią możliwość skrętu w lewo. Za kościołem również skręcamy w lewo, i po chwili po prawej stronie powinien ukazać nam się fort. Autobusem teoretycznie można dojechać pod samą bramę fortu, ale wszystko zależy od wielkości maszyny. Zawsze można pojazd zostawić w okolicy kościoła a Duńkowiczkach a zwidzający mogą dojść do fortu pieso (ok. 200m).

Jeżeli poruszamy się rowerem polecam artykuł: Twierdza Przemyśl część północna, dla wszystkich którzy posiadają rower i mają dzień wolnego. 

Dojechanie do fortu komunikacją publiczną jest stosunkowo łatwe i szybkie. Wsiadamy w jeden z wielu kursów busów prywatnych na Rzeszów / Jarosław. Lub jeden z wielu kursów PKS w stronę Orłów. Wysiadamy na przystanku w Duńkowiczkach. Następnie przechodzimy przez jezdnię i idziemy dalej w kierunku w jakim pojechał autobus. Skręcamy w trzecią drogę w lewo.
Za kościołem również skręcamy w lewo, i po chwili po prawej stronie powinien ukazać nam się fort.


Fort obecnie jest w rękach prywatnych, właściciel zorganizował w pomieszczeniach fortecznych pieczarkarnię dzięki specyficznemu klimatowi pomieszczeń. Udostępnione do zwiedzania jest południowa i tylna część fortu. Warto przedrzeć się przez zarośla i dostać się do pozostałości centralnej części, ponieważ można zobaczyć pozostałości suwnicy dział przeciwpancernych. Z fortu rozpościera się piękny widok na najnowszą atrakcję regionu - wiatraki. Na przedpolu fortu na ogrodzonym terenie można spokojnie odpocząć, lecz o możliwość rozpalenia ognia najlepiej zapytać się jednego z pracowników.

zarabiaj pieniądze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz