Witam!

WITAM!!:
Mam na imię Jurek i jedno z moich zainteresowań to Twierdza Przemyśl.
Na tym blogu chciałbym się podzielić się moimi wiadomościami o twierdzy.
Oto oddaje w Twoje ręce kompletne (tak przynajmniej mi się wydaje) źródło wiedzy o Twierdzy.
Mam nadzieję że Znajdziesz tu coś co może być przydatne.
Przy okazji zapraszam na jeden z kilku moich blogów.
A poniżej zamieszczam pierwsze zdjęcie z mojej kolekcji, a jest nim brama fortu I Salis Soglio
którego wschodnia część znajduje się już po stronie Ukraińskiej.

Udziela się zgody na kopiowanie treści zamieszczonych na tej stronie pod warunkiem podania źródła, tj. linku to tej strony.

wtorek, 16 sierpnia 2011

Fort XII Werner

Jednowałowy fort artyleryjski Twierdzy Przemyśl, o konstrukcji betonowo-murowano-ziemnej, znajdujący się obok miejscowości Żurawica.
Historia:
Początkowo był to w latach 1854-1857 szaniec obozu warownego,zbudowany na nowo w latach 1881-1887 według projektu inż. Antona Wernera. Został częściowo wysadzony w powietrze w 1915, po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl.

Źródło; wikipedia
Galeria:

Jak dojechać, co warto zobaczyć?
Informacja dla kierowców i autokarów:
Jeżeli poruszamy się samochodem to z Przemyśla kierujemy się w stronę Rzeszowa. W Żurawicy skręcamy na światłach w prawo. Następnie w lewo za urzędem gminy zgodnie z wyraźnymi strzałkami do fortu. Około pół kilometra dalej jesteśmy przy forcie (była droga wojskowa - wpełni asfaltowa). Parking przy forcie jest co prawda niewielki, ale autobus można spokojnie zaparkować przed bramą wjazdową.

Jeżeli poruszamy się rowerem polecam artykuł: Twierdza Przemyśl część północna, dla wszystkich którzy posiadają rower i mają dzień wolnego. 


Dojechanie do fortu komunikacją publiczną jest stosunkowo łatwe i szybkie. Wsiadamy w jeden z wielu kursów busów prywatnych na Rzeszów / Jarosław, lub jeden z wielu kursów PKS w stronę Orłów, jak również możemy wsiąść w prywatny busik lub PKS do Żurawicy rozrządowej.
Jeżeli jedziemy w stronę Rzeszowa / Jarosławia lub Orłów wysiadamy na pierwszym przystanku w Żurawicy, następnie schodzimy w duł i na światłach skręcamy w prawo. Idziemy główną drogą aż dojdziemy do znaku wskazującego fort. Pół kilometra dalej będziemy już przy forcie. Jadący do Żurawicy rozrządowej wysiadają pod urzędem gminy i mają dużo krócej ponieważ znajdą się praktycznie przy samym drogowskazie do fortu.

Fort przez wiele lat był terenem wojskowym ale od jakiegoś czasu znajduje się w rękach prywatnych i jest najciekawszym punktem w całej twierdzy. Po uiszczeniu opłaty normalny 6zł ulgowy 4zł możemy obejrzeć fort i zorganizowaną tam dość sporą wystawę. Cały obszar jest wykoszony, ciekawostką są przejścia do kaponier oświetlone świeczkami (małe nieporozumienie gdyż w fortach było normalne oświetlenie elektryczne). Można spokojnie odpocząć na przedpolu fortu lecz o możliwość rozpalenia ognia lepiej zapytać osobę w kasie. Fort Werner jest o tyle ciekawszy od Łętowni gdyż jego wnętrze jest udostępnione do zwiedzania codziennie i jest do niego łatwy dojazd (do samego obiektu prowadzi droga asfaltowa)

zarabiaj pieniądze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz