Witam!

WITAM!!:
Mam na imię Jurek i jedno z moich zainteresowań to Twierdza Przemyśl.
Na tym blogu chciałbym się podzielić się moimi wiadomościami o twierdzy.
Oto oddaje w Twoje ręce kompletne (tak przynajmniej mi się wydaje) źródło wiedzy o Twierdzy.
Mam nadzieję że Znajdziesz tu coś co może być przydatne.
Przy okazji zapraszam na jeden z kilku moich blogów.
A poniżej zamieszczam pierwsze zdjęcie z mojej kolekcji, a jest nim brama fortu I Salis Soglio
którego wschodnia część znajduje się już po stronie Ukraińskiej.

Udziela się zgody na kopiowanie treści zamieszczonych na tej stronie pod warunkiem podania źródła, tj. linku to tej strony.

wtorek, 16 sierpnia 2011

Fort VIII Łętownia

Jednowałowy fort artyleryjski Twierdzy Przemyśl, o konstrukcji betonowo-murowano-ziemnej, znajdujący się obok miejscowości Łętownia.

Historia:
Zbudowany w latach 1880-1887 według projektu Antona Wernera. W latach 1892-1900 nadal modernizowany na fort ześrodkowany opancerzony główny. W 1915, po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl wysadzono kojce w fosie. Został częściowo rozebrany w latach 1920-1930.
Źródło: wikipedia
Galeria:
Jak dojechać, co warto zobaczyć?
Informacje dla kierowców i autobusów:Jeżeli poruszamy się samochodem, to kierujemy się z Przemyśla w kierunku Dynowa. W miejscowości Kuńkowce przed sklepem skręcamy w prawo. Kierujemy się cały czas ku górze. Po drodze skończy się nam nawierzchnia asfaltowa a sam podjazd pod fort jest dość stromy. Fort zobaczymy bezpośrednio z drogi po lewej stronie. Kierowcy autokarów najlepiej aby parkowali pojazdy w okolicach końca asfaltu to samego fortu pozostaje ok. 400m.

Jeżeli poruszamy się rowerem to polecam artykuł: Twierdza Przemyśl część północna, dla wszystkich którzy posiadają rower i mają dzień wolnego.
Dotarcie autobusem do tego fortu wymaga przechadzki pieszej. Jeżeli chodzi o dotarcie autobusem do Kuńkowców mamy do wyboru wszystkie linie MZK w stronę Ostrowa (oprócz 23 która jest wyłącznie do Ostrowa), wiele połączeń PKS do Dynowa i miejscowości pośrednich i busów kurujących do Dynowa i Dubiecka. Wysiadamy na pierwszym przystanku za Ostrowem i skręcamy w prawo przed sklepem w Kuńkowcach. Kierujemy się cały czas ku górze. Po drodze skończy się nam nawierzchnia asfaltowa a sam podjazd pod fort jest dość stromy. Fort zobaczymy bezpośrednio z drogi po lewej stronie.

Fort jest ciekawy z tego względu, że jest ciągle remontowany a w weekend jak nam się poszczęści któryś z opiekunów fortu będzie obecny będziemy mogli zobaczyć zorganizowaną w forcie wystawę. Fort jest dobrym miejscem na biwak, często organizuje się tu zjazdy pracownicze różnych firm.

zarabiaj pieniądze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz