Witam!

WITAM!!:
Mam na imię Jurek i jedno z moich zainteresowań to Twierdza Przemyśl.
Na tym blogu chciałbym się podzielić się moimi wiadomościami o twierdzy.
Oto oddaje w Twoje ręce kompletne (tak przynajmniej mi się wydaje) źródło wiedzy o Twierdzy.
Mam nadzieję że Znajdziesz tu coś co może być przydatne.
Przy okazji zapraszam na jeden z kilku moich blogów.
A poniżej zamieszczam pierwsze zdjęcie z mojej kolekcji, a jest nim brama fortu I Salis Soglio
którego wschodnia część znajduje się już po stronie Ukraińskiej.

Udziela się zgody na kopiowanie treści zamieszczonych na tej stronie pod warunkiem podania źródła, tj. linku to tej strony.

wtorek, 16 sierpnia 2011

Fort IX Brunner

Dwuwałowy ześrodkowany pancerny fort główny Twierdzy Przemyśl, o konstrukcji betonowo-ziemnej, znajdujący się obok miejscowości Ujkowice.


Historia:
Zbudowany w latach
1892-1894 według projektu płk inż. Maurycego von Brunnera. W latach 1892-1900 nadal modernizowany na fort ześrodkowany opancerzony główny. Został wysadzony w powietrze w 1915, po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl. Został rozebrany w latach 1920-1930.
Źródło: wikipedia

Galeria:
Jak dojechać, co warto zobaczyć?
Informacje dla kierowców i autobusów:
Jeżeli poruszmy się samochodem to kierujemy się z centrum na Zasanie w kierunku wylotówki na Rzeszów. Po za mostem Orląt Przemyskich liczymy 3 skrzyżowania ze światłami. Za tym trzecim skrzyżowaniem skręcamy w lewo. Kierujemy się cały czas drogą z pierwszeństwem. W końcu opuszczamy miasto w dzielnicy Lipowica. Za około pół kilometra ujrzymy strzałkę do fortu. Pojazd zostawiamy przed ślabanem i kierujemy się na prawo od niego a następnie w lewo. Na poboczu drogi asfaltowej w pobliżu fortu nie powinno być broblemu z zaparkowaniem autobusu.

 Jeżeli poruszamy się rowerem polecam artykuł: Twierdza Przemyśl część północna, dla wszystkich którzy posiadają rower i mają dzień wolnego.

 Dojazd autobusem wymaga (tak jak chyba w każdym przypadku) dłuższą przechadzkę pieszą. Wsiadamy (najlepiej na przystanku “3-go maja Szpak” w autobus jednej z linii: 5 lub 14 do Lipowica DPS. Wysiadamy na przystanku końcowym i kierujemy się w stronę lasu ale ciągle drogą asfaltową. Za około pół kilometra od przekroczenia granic miasta ujrzymy strzałkę do fortu. Kierujemy się na prawo od ślabanu, a następnie w lewo.

 Fort ten jest najbardziej odległym miejscem w części północnej od ludzkich siedzib. Podczas dochodzenia do fortu możemy zobaczyć otwory szybów wentylacyjnych fortu. Również w obiekcie zachowały się ślady instalacji elektrycznej. Oczywiście o pozostałości przewodów można zapomnieć ponieważ złomiarze wynieśli z fortów wszystko co coś ważyło.


zarabiaj pieniądze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz