Witam!

WITAM!!:
Mam na imię Jurek i jedno z moich zainteresowań to Twierdza Przemyśl.
Na tym blogu chciałbym się podzielić się moimi wiadomościami o twierdzy.
Oto oddaje w Twoje ręce kompletne (tak przynajmniej mi się wydaje) źródło wiedzy o Twierdzy.
Mam nadzieję że Znajdziesz tu coś co może być przydatne.
Przy okazji zapraszam na jeden z kilku moich blogów.
A poniżej zamieszczam pierwsze zdjęcie z mojej kolekcji, a jest nim brama fortu I Salis Soglio
którego wschodnia część znajduje się już po stronie Ukraińskiej.

Udziela się zgody na kopiowanie treści zamieszczonych na tej stronie pod warunkiem podania źródła, tj. linku to tej strony.

wtorek, 16 sierpnia 2011

Fort X Orzechowce

Dwuwałowy opancerzony fort artyleryjski Twierdzy Przemyśl, o konstrukcji betonowo-murowano-ziemnej, znajdujący się obok miejscowości Orzechowce.

Historia:
Zbudowany w latach 1881-1887, w latach 1896-1900 zmodernizowany. Został częściowo wysadzony w powietrze w 1915, po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl. Częściowo rozebrany w latach 1920-1930.
Źródło: Wikipedia
Galeria:
Jak dojechać, co warto zobaczyć?

Informacje dla kierowców i autobusów:
Jeżeli poruszamy się samochodem to kierujemy się w kierunku Rzeszowa. W Żurawicy na światłach skręcamy w lewo. Jak po lewej stronie zacznie się las skręcamy w lewo w drogę przed lasem. Kiedy po prawej stronie skończy nam się las wypatrujemy drugiej możliwości skrętu w prawo i skręcamy w tą dróżkę. Po chwili powinniśmy być już przy forcie. Autobus najbezpieczniej zostawić w okolicy skrzyżowania z główną drogą na żurawickiej Bażantarni, zwiedzający mogą dojść do fortu pieszo (ok 20-25min spacerem).

 Jeżeli poruszamy się rowerem polecam artykuł: Twierdza Przemyśl część północna, dla wszystkich którzy posiadają rower i mają dzień wolnego. 

 Dojazd autobusem nie sprawia większych problemów, a dojście pieszo nie jest specjalnie długie. Wsiadamy w linię MZK 17 lub w jeden z wielu PKS-ów kursujących do Maćkowic. Wysiadamy w Bażantarni i idziemy w kierunku w jakim pojechał dalej autobus. Jak po lewej stronie zacznie się las skręcamy w lewo w drogę przed lasem. Kiedy po prawej stronie skończy nam się las wypatrujemy drugiej możliwości skrętu w prawo i skręcamy w tą dróżkę. Po chwili powinniśmy być już przy forcie.
 
Fort jest typowym obiektem wyżywań wandali i jest stosunkowo niebezpieczny. Jednak w tzw. Hali można spokojnie odpocząć. Przed fortem można bez większego ryzyka rozpalić ogień.

zarabiaj pieniądze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz