Witam!

WITAM!!:
Mam na imię Jurek i jedno z moich zainteresowań to Twierdza Przemyśl.
Na tym blogu chciałbym się podzielić się moimi wiadomościami o twierdzy.
Oto oddaje w Twoje ręce kompletne (tak przynajmniej mi się wydaje) źródło wiedzy o Twierdzy.
Mam nadzieję że Znajdziesz tu coś co może być przydatne.
Przy okazji zapraszam na jeden z kilku moich blogów.
A poniżej zamieszczam pierwsze zdjęcie z mojej kolekcji, a jest nim brama fortu I Salis Soglio
którego wschodnia część znajduje się już po stronie Ukraińskiej.

Udziela się zgody na kopiowanie treści zamieszczonych na tej stronie pod warunkiem podania źródła, tj. linku to tej strony.

wtorek, 21 czerwca 2011

Fort I Salis Soglio

Fort artyleryjski jednowałowy Twierdzy Przemyśl (murowano-betonowo-ziemny), znajdujący się w Siedliskach.
Historia
Powstał w latach 1882-1886 według projektu szwajcarskiego inżyniera Daniela Salis-Soglio. Klasyfikowany jako nietypowy fort artyleryjski. Pierwotnie zaplanowany jako fort pancerny, ale po roku budowy odcięto środki na zakup kosztownych pancerzy, w wyniku czego w planach projektu umieszczono dodatkowe stanowiska artyleryjskie. Dlatego fort jest klasyfikowany jako nietypowy fort artyleryjski. Został ostatecznie zbudowany w latach 1882-1886.
Fortyfikacja została nazwana na cześć Daniela Salis-Soglio, który był Dyrektorem Budowy Umocnień w latach 1871-1875.
Fort I był częścią tzw. "Grupy Siedliskiej", do której zaliczały się również forty dodatkowej linii wspierającej wybudowane na przedpolu Fortu I (teren dzisiejszej Ukrainy): I/1, I/2, I/3, I/4, I/5, I/6.
W czasie pierwszego i drugiego oblężenia Twierdzy Przemyśl Fort I wspierał swoim ogniem działania Grupy Siedliskiej, która była areną zaciekłych walk. Ponadto stacjonowało w nim dowództwo obwodu obronnego VI/2.
Został częściowo wysadzony w powietrze w czasie kapitulacji Twierdzy w 1915, częściowo rozebrany po 1945. 
Źródło: Wikipedia
Galeria:Jak dojechać, co warto zobaczyć?

Informacje dla kierowców i autokarów:
Jeżeli poruszamy się samochodem to z Przemyśla kierujemy się w kierunku Medyki. Po wyjechaniu z Przemyśla wypatrujemy drogowskazu na Jaksmanice i skręcamy w prawo. Jedziemy cały czas drogą z pierwszeństwem aż dojedziemy do wsi Siedliska. Tam na skrzyżowaniu skręcamy w lewo a następnie w prawo (powinna być strzałka do fortu I Salis Soglio) Jedziemy około ł kilometra aż dojedziemy do lasu. Tam zostawiamy pojazdy gdyż las jest terenem rezerwatu. Idziemy dalej pieszo i skręcając cały czas w lewo powinniśmy dojść pod bramę fortu. Autobus można zostawić w tym samym miejscu co samochód tj. przy wjeździe do rezerwatu.

Jeżeli poruszamy się rowerem to polecam artykuł: Twierdza Przemyśl część południowa, dla wprawnych kolaży.

Jeżeli chcemy dostać się do fortu autobusem to należy wsiąść do autobusu firmy “Eurobus” do Jaksmanic. Wysiadamy na głównym przystanku w Siedliskach i poruszamy się w kierunku z którego przyjechaliśmy, lecz teraz na krzyżówce idziemy prosto. Następnie skręcamy w prawo, tak jak pokazuje strzałka do fortu. Dalej poruszamy się jak w części dla zmotoryzowanych i rowerzystów.


Z ciekawostek można podać, że fort znajduje się na terenie rezerwatu Żołny “Skarpa Jaksmanicka” Samych żołn jest w Polsce ok.. 50 par, więc wypatrzenie tego ptaka jest raczej trudniejsze niż łatwiejsze. Żeby zobaczyć ową skarpę Jaksmanicką należy jeszcze przed wejściem do lasu skręcić w prawo na drogę płytową w duł, po kilkunastu metrach Skarpa powinna nam się ukazać w całej okazałości.
ą ciekawostką jest fakt, że wschodnia fosa fortu znajduje się już po stronie Ukraińskiej, a przez to, że to miejsce jest często odwiedzane to równie często stacjonuje tu patrol Straży Granicznej więc warto mieć dokumenty żeby uniknąć nieprzyjemności.
zarabiaj pieniądze
Kolejn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz