Witam!

WITAM!!:
Mam na imię Jurek i jedno z moich zainteresowań to Twierdza Przemyśl.
Na tym blogu chciałbym się podzielić się moimi wiadomościami o twierdzy.
Oto oddaje w Twoje ręce kompletne (tak przynajmniej mi się wydaje) źródło wiedzy o Twierdzy.
Mam nadzieję że Znajdziesz tu coś co może być przydatne.
Przy okazji zapraszam na jeden z kilku moich blogów.
A poniżej zamieszczam pierwsze zdjęcie z mojej kolekcji, a jest nim brama fortu I Salis Soglio
którego wschodnia część znajduje się już po stronie Ukraińskiej.

Udziela się zgody na kopiowanie treści zamieszczonych na tej stronie pod warunkiem podania źródła, tj. linku to tej strony.

czwartek, 23 czerwca 2011

Fort VI Helicha

Jednowałowy fort artyleryjski Twierdzy Przemyśl, o konstrukcji murowano-ziemnej, znajdujący się obok miejscowości Kruhel Wielki.
Historia:

Początkowo był to w latach 1854-1857 szaniec obozu warownego, przebudowany w 1878 na artyleryjski fort jednowałowy. W latach 1903-1910 zmodernizowany do obrony bliskiej. Został częściowo wysadzony w powietrze w 1915, po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl. Został częściowo rozebrany w latach 1920-1930.
Fort dominujący nad wsią Witoszyńce, flankujący międzypola Prałkowiec i Grochowiec. Położony na trudno dostępnym wzgórzu o tej samej nazwie, najwyższym w obrębie Twierdzy w terenie lesistym. Wzorowany był na Forcie III "Łuczyce". Wejście do fortu zapewniała brama ceglano-kamienna, broniona przez półokrągłą ziemną basteję. Naprzeciw bramy umieszczono koszary parterowe dla załogi. Budynek koszarowy został zredukowany, ponieważ poza nim umieszczono hangary dział i schrony. Na wale umieszczono stanowiska artyleryjskie i piechoty. Wał poprzedzielano poprzecznicami ze schronami pogotowia oraz wyposażono go w betonowe przedpiersia stanowiące część galerii strzeleckiej. Na rogach fortu umieszczono betonowe platformy dla karabinów maszynowych. Fosy broniły jedna lub dwie kaponiery ulokowane w przeciwstoku.

Źródło: wikipedia
Galeria:Miałem również zdjęcie tablicy w języku niemieckim z rokiem powstania lecz gdzieś mi się zawieruszyło:-)
Jak dojechać, co warto zobaczyć?
Informacje dla kierowców i autokarów.
Jeżeli poruszamy się samochodem, to z centrum kierujemy się na ulicę Słowackiego. Ze Słowackiego skręcamy w prawo przed cmentarzem na sempetryny. Kierujemy się cały czas prosto. Po drodze mijamy Zniesienie i Zielonkę. Jakiś czas po wyjechaniu z Przemyśla wjeżdżamy do Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego. Na rozwidleniu skręcamy w lewo a następnie wypatrywyjemy strzałki do fortu VI Helicha. Sam fort znajduje się ok. 100 metrów od tego drogowskazu. Autobusem będzie ciężko dostać się do fortu Heilicha, najbliższe miejsca od fortu gdzie można bezpiecznie dojechać to przemyska Zielonka lub południowy kraniec przemyskiego Kruhela Wielkiego skąd do fortu jest ok 2-2,5km.
Jeżeli poruszamy się rowerem to polecam artykuł: Twierdza Przemyśl część południowa, dla wprawnych kolaży.
Dotarcie do fortu autobusem wymaga przejścia więcej pieszo, niż jazdy. Tym razem do dyspozycji mamy wyłącznie linię 8 MZK. Wysiadamy na ostatnim przystanku w Grochowcach tj. Grochowce SKR. Idziemy w kierunku w którym pojechał dalej autobus lecz na najbliższym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Następnie skręcamy w lewo. Po drodze wkraczamy w granice Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego. Po kilku kilometrach spaceru widzimy skrzałkę do fortu Helicha.
Od fortu Helicha gorzej zachowany jest jedynie fort Jaksmanice. Najciekawszy jest fakt, że obiekt jest najwyższym punktem Twierdzy. Jest to ponad 400 m. n.p.m.
zarabiaj pieniądze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz