Witam!

WITAM!!:
Mam na imię Jurek i jedno z moich zainteresowań to Twierdza Przemyśl.
Na tym blogu chciałbym się podzielić się moimi wiadomościami o twierdzy.
Oto oddaje w Twoje ręce kompletne (tak przynajmniej mi się wydaje) źródło wiedzy o Twierdzy.
Mam nadzieję że Znajdziesz tu coś co może być przydatne.
Przy okazji zapraszam na jeden z kilku moich blogów.
A poniżej zamieszczam pierwsze zdjęcie z mojej kolekcji, a jest nim brama fortu I Salis Soglio
którego wschodnia część znajduje się już po stronie Ukraińskiej.

Udziela się zgody na kopiowanie treści zamieszczonych na tej stronie pod warunkiem podania źródła, tj. linku to tej strony.

wtorek, 21 czerwca 2011

Fort III Łuczyce

Jednowałowy fort artyleryjski Twierdzy Przemyśl, o konstrukcji murowano-ziemnej, znajdujący się na wzniesieniu obok miejscowości Łuczyce.


Historia:
Powstał w miejscu szańca obozu warownego z lat 1854-1857. Zbudowany w latach 1892-1900 jako nietypowy jednowałowy fort artyleryjski. Różnił się on od "klasycznych" fortów jednowałowych konstrukcją koszar oraz znaczną modyfikacją schronu głównego. Prawdopodobnie Fort III kończono budować już po rozpoczęciu działań wojennych w 1914 (przypuszcza się, że dopiero wtedy dobudowano nietypowe dla fortu artyleryjskiego jednowałowego kojce). Fort został częściowo rozebrany po 1970. 

Galeria:Jak dojechać, co warto zobaczyć?
Informacje dla kierowców i autokarów:
Jeżeli poruszamy się samochodem to w Przemyślu musimy się dostać na ulicę Lwowską. Po przejechaniu przez most na rzece Wiar skręcamy w prawo. I tak jedziemy prosto przez Krówniki do Łuczyc. Tam skręcamy w prawo, a następnie w lewo na drogę szutrową prowadzącą do góry. Jeżeli uznamy że jest za stromo udajemy się dalej pieszo. Autobus należy zostawić na skrzyżowaniu we wsi, zwiedzający mogą udać się do fortu pieszo ok. 5-10minut.

Jeżeli poruszamy się rowerem to polecam artykuł: Twierdza Przemyśl część południowa, dla wprawnych kolaży.
Jeżeli chcemy dostać się do fortu autobusem to wsiadamy w autobus MZK linii: 21 do Rożubowic, wyjeżdżający na ulicy Wilsona i jadący ciągiem Jagiellońska, Dworskiego itd. Wysiadamy w Łuczycach i skręcamy w lewo na drogę szutrową prowadzącą do góry. Po kilku minutowej wspinaczce powinni byśmy znaleźć się na forcie.

Fort III Łuczyce jest o tyle ciekawy że jest dobrym miejscem na biwak. Znajduje się tam miejsce na ognisko. Po imprezie należy zostawić fort w takim stanie w jakim się go zastało.

zarabiaj pieniądze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz