Witam!

WITAM!!:
Mam na imię Jurek i jedno z moich zainteresowań to Twierdza Przemyśl.
Na tym blogu chciałbym się podzielić się moimi wiadomościami o twierdzy.
Oto oddaje w Twoje ręce kompletne (tak przynajmniej mi się wydaje) źródło wiedzy o Twierdzy.
Mam nadzieję że Znajdziesz tu coś co może być przydatne.
Przy okazji zapraszam na jeden z kilku moich blogów.
A poniżej zamieszczam pierwsze zdjęcie z mojej kolekcji, a jest nim brama fortu I Salis Soglio
którego wschodnia część znajduje się już po stronie Ukraińskiej.

Udziela się zgody na kopiowanie treści zamieszczonych na tej stronie pod warunkiem podania źródła, tj. linku to tej strony.

wtorek, 21 czerwca 2011

Fort II Jaksmanice

Ześrodkowany opancerzony fort główny Twierdzy Przemyśl, o konstrukcji betonowo-murowano-ziemnej, znajdujący się obok miejscowości Jaksmanice.


Historia:
Fort został zbudowany w latach 90-tych XIX wieku. Jego konstrukcja była bardzo podobna do Fortu IV "Optyń" (mimo że Fort II powstał szybciej, niż Fort IV), jednak Fort II nie był zaliczany do klasy fortów pancernych, ponieważ nie posiadał pancerzy. Został częściowo wysadzony w powietrze w 1915, po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl. Został częściowo rozebrany w latach 1920-1930.
Źródło: Wikipedia


Galeria:


Jak dojechać, co warto zobaczyć?

Informacje dla kierowców i autokarów:
Jeżeli poruszamy się samochodem to z Przemyśla kierujemy się w kierunku Medyki. Po wyjechaniu z Przemyśla wypatrujemy drogowskazu na Jaksmanice i skręcamy w prawo. Jedziemy cały czas drogą z pierwszeństwem aż dojedziemy do wsi Jaksmanice. W Jaksmanicach skręcamy dwa razy w prawo aż zobaczymy strzałkę do Fortu II Jaksmanice w lewo. Jeżeli jej nie będzie to jest to droga szutrowa idąca ostro w górę. Po około pół kilometrowej jeździe jesteśmy pod fortem. Ruiny znajdują się naprzeciwko ogrodzonego terenu prywatnego. Autobus najlepiej zostawić na skrzyżowaniu w wiosce do fortu jest ok. 10 min. spacerkiem.

Jeżeli poruszamy się rowerem to polecam artykuł: Twierdza Przemyśl część południowa, dla wprawnych kolaży.

Jeżeli chcemy dostać się do fortu autobusem to należy wsiąść do autobusu firmy “Eurobus” do Jaksmanic. Wysiadamy na końcu trasy tj. w Jaksmanicach. Idziemy w kierunku z którego przyjechaliśmy ale na krzyżówce idziemy prosto. Po pewnym czasie skręcamy w lewo na drogę szutrową prowadzącą w górę. Po około pół kilometrowym spacerze jesteśmy pod fortem. Ruiny znajdują się naprzeciwko ogrodzonego terenu prywatnego.

Osobiście nie polecam tego fortu, gdyż szczerze mówiąc nie ma tam co oglądać.
zarabiaj pieniądze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz