Witam!

WITAM!!:
Mam na imię Jurek i jedno z moich zainteresowań to Twierdza Przemyśl.
Na tym blogu chciałbym się podzielić się moimi wiadomościami o twierdzy.
Oto oddaje w Twoje ręce kompletne (tak przynajmniej mi się wydaje) źródło wiedzy o Twierdzy.
Mam nadzieję że Znajdziesz tu coś co może być przydatne.
Przy okazji zapraszam na jeden z kilku moich blogów.
A poniżej zamieszczam pierwsze zdjęcie z mojej kolekcji, a jest nim brama fortu I Salis Soglio
którego wschodnia część znajduje się już po stronie Ukraińskiej.

Udziela się zgody na kopiowanie treści zamieszczonych na tej stronie pod warunkiem podania źródła, tj. linku to tej strony.

czwartek, 23 czerwca 2011

Fort IV Optyń

Fort pancerny Twierdzy Przemyśl, o konstrukcji betonowo-murowano-ziemnej, znajdujący się obok miejscowości Pikulice.Historia:
Fort został zbudowany na miejscu szańca obozu warownego zbudowanego w latach 1854-1857 i zmodernizowanego w latach 1873-1878. Fort powstał w latach 1897-1900 jako fort pancerny z elementami upodobniającymi go do fortu artyleryjskiego. Był on ostatnim tak dużym fortem powstałym w twierdzy i jednocześnie jednym z najdroższych. Po II oblężeniu Twierdzy Przemyśl został częściowo wysadzony w powietrze w 1915. Został częściowo rozebrany w latach 1920-1930.
Źródło: Wikipedia
Galeria:

 
Jak dojechać, co warto zobaczyć?
Informacje dla kierowców i autokarów:
Jeżeli poruszamy się samochodem to z centrum Przemyśl kierujemy się na południe, w stronę Hermanowic. Następnie (jescze w Przemyślu) wkręcamy w prawo zgodnie z drogowskazem na Kalwarię Pacławską. Droga dojazdowa do fortu znajduje się tuż po wyjeżdzie z miasta za sklepem a przed cmentarzem. Przed nami kilka kilometrów jazdy pod górę. Na zakręcie ujżymy strzałkę do Fortu IV Optyń. Fort znajduje się na południowym (prawym) krańcu lasu, w najwyższym punkcie). Należy do niego dojechać jescze kawałek leśną drogą. Wycieczki autobusowe muszą pozostawić pojazd obok polnej drogi w stronę fortu ok. kilometra od Pikulic na południe. Następnie należy się kierować ponad kilometr starym "czarnym" szlakiem pieszym fo fortu.

Jeżeli poruszamy się rowerem to polecam artykuł: Twierdza Przemyśl część południowa, dla wprawnych kolaży.

Jeżeli chcemy się dostać do fortu autodusem to, to będzie trochę dłuższa przechadzka. Na ulicy Wilsona, Jagiellońskiej lub Słowackiego wsiadamy w linię 8 do Witoszyńc lub PKS jadący w stronę Fredropola, wysiadamy na przystanku Pikulice Dolne (jescze w granicach administracyjnych miasta) Idziemy w kierunku w którym pojechał autobus i za sklepem, a przed cmentarzem skręcamy w lewo w górę. Do fortu idziemy około 2km. Na zakręcie ujżymy strzałkę do Fortu IV Optyń. Fort znajduje się na południowym (prawym) krańcu lasu, w najwyższym punkcie). Należy do niego dojechać jescze kawałek leśną drogą.
Sam fort jest trochę w gorszym stanie niż fort III Łuczyce. Na forcie znajdziemy również bezpieczne miejsce na ognisko.
zarabiaj pieniądze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz